Lamtumira e Shaqirit, reagon Federata Zvicerane e Futbollit

Pas 125 ndeshjeve ndërkombëtare dhe 32 golave, Xherdan Shaqiri e mbyll karrierën me kombëtaren e Zvicrës. Ai së fundmi luajti për Zvicrën në Kampionatin Evropian në Gjermani, duke shënuar një gol spektakolar, atë të barazimit 1-1 në grup me Skocinë.

Ky gol e bëri Shaqirin lojtarin e vetëm që ka shënuar të paktën një gol në çdo Botëror dhe Evropian që nga viti 2014. Me Shaqirin, një pjesë e mirë e historisë së kombëtares ikën. Mesfushori sulmues ka qenë njeriu i momenteve të veçanta në vitet e fundit.

Me 123 paraqitjet e tij ndërkombëtare, ai është lojtari i dytë me më shumë paraqitje pas Granit Xhakës (130). Lojtari aktual i Chicago Fire është i pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për golat. Shënoi dhjetë gola ndërmjet Kupave të Botës dhe Kampionatit Evropian. Në fakt, përveç tij, vetëm gjashtë lojtarë të tjerë kanë shënuar pesë ose më shumë gola në Kampionatin Evropian dhe në Botëror: Michel Platini, Jürgen Klinsmann, Zinédine Zidane, Thierry Henry, Cristiano Ronaldo dhe Romelu Lukaku.

Bëri debutimin e tij për Zvicrën në mars 2010 në një test miqësor kundër Uruguait në St. Gallen. Gjashtë muaj më vonë ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar në një humbje 3–1 kundër Anglisë në St. Jakob Park në Basel. Kundër të njëjtëve kundërshtarë ai bëri një demonstrim të aftësisë së tij të jashtëzakonshme kur hyri si zëvendësues në çerekfinale në minutën e 118-të dhe për pak sa nuk shënoi direkt nga këndi duke goditur traversën.

Federata Zvicerane e Futbollit ka reaguar pensionimin e Xherdan Shaqirit nga kombëtarja: “Duam t’ju falënderojmë nga zemra për paraqitjet tuaja të shumta dhe të paharrueshme dhe për golat dhe asistimet tuaja të mrekullueshme për ekipin kombëtar dhe ju dëshirojmë më të mirën dhe çdo sukses për të ardhmen. Ju keni prekur dhe fituar zemrat tona me lojërat dhe golat tuaj”.