Anglia në finale e madhe të Botërorit, mposht Australinë

Anglia është kualifikuar në finalen e Kampionatit Botëror, pasi të mërkurën mposhti Australinë, me rezultat 3-1, në gjysmëfinalen e luajtur në Sidnej.

Dueli mes Australisë dhe Anglisë, ka dhuruar një sfidë interesante me aksion dhe raste të mira si dhe katër gola të shënuara.

Pjesa e parë  mes këtyre dy kombëtareve është mbyllur me epërsinë e skuadrës angleze prej 0-1.

E.Tonne në minutën e 36-të zhbllokojë lojën duke kaluar Anglinë në avantazh minimal, rezultat më të cilën skuadrat shkuan në pushim.

Në fraksionin e dytë të lojës, Australia përmes Kerr (63’), barazoi shifrat në 1-1.

Megjithatë, anglezet shpejtë e rikthyen epërsinë me golin e Hemp (71’), derisa Russo (86’), i dha goditjen e nokautit Australisë, duke shënuar golin e tretë për Anglinë.

Anglia në finalen e madhe të këtij Botërori do të ndeshet me Spanjën.