Jude Bellingham sërish ‘hero’, Real Madrid triumfon ndaj Celtas

Real Madrid ka fituar me shumë vështirësi në udhëtim te Celta Vigo, në kuadër të xhiros së tretë në La Liga.

“Los Blancos” regjistruan fitoren e tretë radhazi në kampionatin spanjoll, me rezultat minimal 0:1.

Celta Vigo ishte më e mirë në fillim, ku shënuan pas vetëm katër minutave lojë me Jorge Larsen që realizoi nga afërsia por pas rishikimit të VAR-it u anulua për faull brenda zonës.

Real Madrid pastaj mori dominim e lojës duke shënuar përmes Joselus mirëpo që edhe ky gol u anulua, këtë herë për pozitë jashtë loje.

Madrilenët kishin rastin e artë që të kalojnë në epërsi por që Rodrygo dështoi të realizonte nga pika e bardhë (66’).

Hero i mysafirëve doli të jetë sërish mesfushori Jude Bellingham që shënoi me kokë nga afërsia pas një asistimi të Joselus për ta ndihmuar klubin t’i arkëtojë pikët e plota (81’).

Pas kësaj fitore, Real Madrid është lider i vetëm me nëntë pikë të mbledhura derisa Celta renditet në vendin e 16-të me një sosh.

Në xhiron e radhës, që është e fundit para se të nisi pushimi ndërkombëtarë Reali e pret Getafen derisa Celta Vigo i shkon Almerias.